Style wnętrzarskie - boho&styl rustykalny

Style wnętrzarskie - boho&styl rustykalny

Style wnętrzarskie - boho&styl rustykalny 

Boho

Dziś wprowadzimy Was w świat stylu boho i jego pochodnej - stylu rustykalnego. 

Styl boho nawiązuje do lekkości, która daje powiew świeżości i relaksu w naszych wnętrzach. To aranżacje pełne dowolności, które nie są ograniczone konkretnymi ramami, ponieważ styl boho może być przez każdego inaczej rozumiany. 

To przede wszystkim inwencja twórcza i niebanalne podejście do swobody spiętej w artystyczny chaos. 

Cechy charakterystyczne: 

 • kolory ziemi, które wzbogacone są o intensywny dodatek, 
 • motywy etniczne, folkowe i hipisowskie,
 • dodatki tekstylne otulą twoje wnętrze, super sprawdzą się geometryczne wzory
 • rośliny! nie musisz być ich freakiem - mogą stanowić subtelny dodatek :) nadadzą wnętrzu naturalnego ciepła, 
 • brak reguł - inwencja twórcza to myśl przewodnia stylu boho, ma być po twojemu!
 • eklektyzm, nieoczywiste połączenie starego z nowym, dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju pamiątki z podróży lub starocia z domu rodzinnego:)
 • must have stylu boho czyli kamień, ceramika, drewno, rattan, wiklina, bambus, juta, trawa morska - oczywiście nie wszystko na raz, wybierz swoich ulubieńców i zestaw ich w spójną całość, 
 • frędzle!

Sama nazwa stylu pochodzi z języka francuskiego - “La bohème”. Wnętrza w tym stylu zaczęły pojawiać się w latach 60 i 70 XXw. Miały na celu manifestowanie niezależności i wyzwolenia od narzuconych wcześniej ram i norm. Zapoczątkowany przez artystów podobnie do stylu industrialnego. Do stylu boho nawiązuje beztroska aura, wypełniona entuzjazmem, którym kierowali się wtedy jego twórcy i kreatorzy. Początkowo był to nurt, który koniec końców stał się inspiracją dla architektów i projektantów wnętrz. Wnętrza boho swój początek miały w Stanach Zjednoczonych i Australii. Bezpośrednio styl uwarunkowany jest historycznie rewolucją hipisowską, która sprawiła, że nietypowe wzory, egzotyczne aranżacje miały świetny odbiór. 

Ze względu na to, że styl boho nie jest ubrany w konkretne ramy nie ma bezpośredniego przepisu na to jak urządzić mieszkanie w tym klimacie. Gdybyśmy mieli jednak wyznaczyć kilka rad, zaczęlibyśmy od wyboru mebli i kanapy w przypadku urządzania salonu. Wybierając surowce i materiały na początku, będzie łatwiej później dobrać dodatki oraz kolorystykę wnętrza. Świetnie sprawdzi się kanapa w innym kolorze niż meble, np. skórzana. Następnie po aranżacji bazy twojego salonu, możesz zastanowić się w którą stronę chcesz pójść z dodatkami. Wnętrze w stylu boho nie oznacza, że musisz otoczyć się wikliną lub trawą morską. Jeśli wolisz innego rodzaju materiały, nie czuj się zobligowany do posiadania wyłącznie tego co podsyłają komercyjne propozycje. Kieruj się lekkością. Wnętrza boho charakteryzują się dużą ilością światła i spokojem. Mają być przytulne ale stylowe:) 

Jak widać na przedstawionych propozycjach, wnętrza boho mogą być totalnie różne, w zależności kto jest ich autorem.:)

Jak z tymi dodatkami?

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy nie musisz kierować się niczym “wskazanym” dla stylu boho. Zapoznaj się z propozycjami które wpasowują się do stylistyki boho i wybierz to co Tobie najbardziej się podoba a następnie scal wszystko w jedną spójną całość

Świetnie sprawdzą się geometryczne wzory na dodatkach tekstylnych. Jeśli jesteś fanem/fanką wikliny lub rattanu możesz postawić na lustra o ciekawych kształtach, wszelkiego rodzaju kosze do przechowywania i akcenty roślinne w formie bukietów z suszu. Wybierz jeden surowiec i dobierz do niego rodzaj swoich dodatków, a także kolor. Możesz postawić na jeden konkretny akcent kolorystyczny, który przepleciesz w dodatkach tekstylnych jak i dekoracjach, np. wazony, doniczki, świece zapachowe oraz obrazy:) 

Jeśli nie jesteś fanem sztuki, nie musisz na siłę dekorować swoich ścian obrazami. To może być subtelny dodatek. Na ścianach także sprawdzą się dekoracje tekstylne. Mogą być okryte ramką lub powieszone “surowo”.

Na zdjęciu widnieje nasz materiał ze wzorem numer C13768.:) Możliwość złożenia zamówienia indywidualnego!

Styl rustykalny

Styl rustykalny to pochodna stylu boho zatem ich charakterystyka nie będzie się od siebie wiele różnić. To czym powinniśmy się kierować w tym wypadku to proste rozwiązania i nawiązanie do natury

Cała historia stylu nawiązuje do Stanów Zjednoczonych gdzie zostało skonstruowane krzesło z jednej deski. Potrzeba konstruowania prostych form przy małym zużyciu materiałów zapoczątkowała istnienie tego nurtu. Nazwa pochodzi od słowa “rustic” które oznacza swojski, wiejski. Styl ma nam się kojarzyć z domem o sporych gabarytach w którym przede wszystkim emanuje ciepło. Drewniane meble, swojska atmosfera, sielski klimat, naturalne dodatki i natura. To na pewno będzie styl który przemówi do osób, żyjących w stylu “slow life”.

Kilka cech charakterystycznych: 

 • wybierz naturalne tkaniny! bawełna, len, wełna ?
 • postaw na drewno, nie tylko w formie mebli, ale także parkietu i dodatków, 
 • nie tylko tkaniny mają być naturalne, ale również materiały czyli kamień lub cegła raczej w jasnym odcieniu
 • otocz się naturą czyli kwiaty, plecionki makramowe, meble z rattanu bądź wikliny,
 • wzory! postaw na swojskie ludowe wzory, pełne kwiatów i kolorów, 
 • jako dodatek jeśli masz taką możliwość idealnie wpasują się np. kominek lub belki stropowe.

Wszelkiego rodzaju wnętrza w stylu rustykalnym kojarzą się nie tylko z naturą ale także z odpoczynkiem. Często możemy spotkać tego typu aranżacje w ośrodkach wypoczynkowych blisko natury. To właśnie ten klimat powinniśmy postarać się przenieść do naszych własnych wnętrz w stylu rustykalnym. 

W przeciwieństwie do stylu boho, rustykalny wyróżnia się dużą ilością drewna i kamienia oraz jasnych kolorów i wzorów ludowych, pełnych kwiatów i kolorów. Kocha się ze starymi meblami, otoczonymi naturalnymi polnymi kwiatami. To przytulne wnętrza, z dużymi oknami, dla osób które nigdzie się nie spieszą, a serce domu na pewno znajduje się w kuchni. 

Naszą bezpośrednią propozycją idealnie wpasowującą się do stylu rustykalnego jest poduszka dekoracyjna w ludowe kolorowe kwiaty - wzór o numerze J11771. Link do artykułu poniżej.

Po więcej inspiracji zapraszamy na nasze social media! 

https://www.instagram.com/patternsworld_pl/

https://pl.pinterest.com/PatternsWorldShop/ 

https://www.facebook.com/patternsworldde 

Zapraszamy także do Naszej grupy prywatnej, gdzie artyści inspirują się i dzielą wzorami, którymi Wy możecie zainspirować się przy dekorowaniu swojego wnętrza! 

https://www.facebook.com/groups/1084101242990360 

Link do poduszki w ludowe kwiaty:

http://bit.ly/3J3fyhY.html# 

group_work Zarządzaj zgodą