Style wnętrzarskie - Loft&Vintage

Style wnętrzarskie - Loft&Vintage

Loft 

Kto z nas nie zna wnętrz loftowych ten na pewno ma spore zaległości do nadrobienia. Styl zaczął tworzyć się w latach 60. XX w. w Stanach Zjednoczonych, gdzie pustoszeć zaczęły budynki przemysłowe. Artyści znaleźli w nich swoje nowe przestrzenie do życia. Były to też wtedy tańsze alternatywy mieszkań. Dziś nie ma to już nic wspólnego z oszczędnym zamiennikiem. Loft szybko zainteresował inne środowiska, dlatego już w latach 80., przestrzenie industrialne zyskały na wartości. 

Czym charakteryzuje się loft?

  • duże przestrzenie
  • odkryte okna
  • kolory czerni i szarości
  • surowe materiały - beton, cegła
  • beżowe, czerwone akcenty
  • surowe kinkiety, żarówki w formie oświetlenia przestrzeni
  • otwarta przestrzeń, salon połączony z kuchnią
  • niewielka ilość dodatków, przeważają w stylistyce vintage
  • drewniane parkiety, które ocieplą wnętrze
  • skórzane kanapy
  • niebanalne elementy wykończenia przestrzeni
  • meble drewniane lub metalowe 
  • jako dodatki świetnie sprawdzą się maszyny do szycia vintage, metalowe zegary, gramofony, stare rowery i inne znaleziska, np z targów staroci lub twojej własnej piwnicy?

Nazwa stylu wywodzi się od słowa strych, poddasze. Tworząc wnętrze loftowe nie musisz kierować się jedynie zapisanymi zasadami. Loft daje przestrzeń do własnej interpretacji, bazując na podstawie wywodzącej się z lat 60. Loft lubi się także z nurtem zerowaste. Nie musisz kupować nowych dodatków, szukać wszystkiego w komercyjnych marketach. Wnętrze w stylu industrialnym, możesz stworzyć z produktów wcześniej pozyskanych, które wtórnie wykorzystasz w swojej industrialnej przestrzeni.

Jak z tą cegłą?

Czerwona cegła to najbardziej charakterystyczna cecha dla wnętrz loftowych. Jest wiele alternatyw poza prawdziwym surowcem. Przestrzegamy - we wnętrzach loftowych na pewno nie sprawdzi się tapeta imitująca cegłę. Tutaj znów machamy do zerowaste, ponieważ cegłe możesz pozyskać z rozbióki budynków. Jeśli jednak nie jest to możliwe, zdecyduj się na płytki cementowe, które są doskonałą alternatywą prawdziwej czerwonej cegły. To na czym musimy się tutaj skupić, to nieregularność kształtów i ich surowy efekt końcowy. 

Zaraz za cegłą stoi także beton, który jest nieodłączną częścią industrialnych wnętrz. Niektórzy decydują się na skorzystanie z plyt betonowych. Jest to ciężki produkt, który może nie być najłatwiejszy w montażu. Alternatywą dla płyt będzie beton w formie tynku. Kompozycje uzyskasz na bazie spoiw tynkowych i kwarcu. Tego typu produkty są także możliwe do kupienia w niemal każdym sklepie budowlanym. 

Surowe wykończenia ścian, świetnie sprawdzą się z czarnymi, szarymi lub białymi ścianami otoczonymi miru steel - czyli oknami charakterystycznymi dla tego stylu. Okna loftowe są lżejsze, a więc często możliwe do aranżacji w trudniejszych przestrzeniach. Okien nie dekorujemy zasłonami lub zwiewnymi firankami. Mają pozostać gołe, by podkreślić surowy charakter industrialnego wnętrza. 

Kinkiet czy surowa żarówka?

Loftowe lampy powinny być minimalistyczne. Ich zadaniem jest ocieplenie surowego wnętrza, jednocześnie podkreślając jego charakter. W tych aranżacjach, świetnie sprawdzą się metalowe kinkiety, surowe żarówki, szklane i miedziane lampy oraz reflektory o różnych rozmiarach. Nieważne na co się zdecydujesz, światło powinno być ciepłe a tonacja dodatków powinna odnosić się do miedzi lub złota, które świetnie sprawdzą się z czernią, bielą oraz szkłem. 

Dodatki - stylistyka vintage 

Dodatki podobnie jak oświetlenie mają zadanie ocieplić wnętrze. Swoje industrialne wnętrze należy ozdobić zgodnie z własnym smakiem. Jeśli nie masz ochoty powiesić roweru na ścianie, nie oznacza to, że twoje wnętrze nie będzie już w stylu loft. Tak samo dobrym wyborem jak metalowy zegar, będą także przytulne poduszki i koce, które trzeba tylko umiejętnie dopasować. Jeśli chcesz ozdobić swój drewniany parkiet chodnikami lub dywanami, również nie łamiesz industrialnych zasad!

Na ścianach możesz zawiesić także plakaty oraz obrazy, im większe tym lepsze. Część obrazów możesz umieścić na ścianie, a resztę oprzeć o podłogę, postawić na komodzie lub przy oknie. Świetnie sprawdzą się też papierowe gazetki vintage:)

Vintage 

Aranżacja wnętrza w stylu vintage nie należy do najprostszych zadań. Potrzeba wysokiego poczucia estetyki i smaku żeby takie wnętrze wyglądało stylowo i z klasą. Niemniej jednak, mamy dla Was rady które ułatwią i umilą to zadanie, a twoje wnętrze vintage będzie oryginalne i zjawiskowe!

Obecnie styl vintage jest bardzo modny, a design lat 50.,60. i 70. XXw. ma swoje lata świetlne. Perełki PRL-u przeżywają teraz swoje jak do tej pory najlepsze lata. Jeżeli decydujesz się na ten styl, wybierz produkty które charakteryzują się ponadczasowymi wzorami, niekonwencjonalnymi kształtami i oryginalnym wykończeniem. Nie muszą to być wyszukane krzykliwe złote oprawy. Czasem mniej znaczy więcej. 

Vintage wrócił do swoich lat świetności, ponieważ w Polsce przeżyliśmy już lata zachwytu zagranicznymi nowinkami i doszliśmy do momentu, w którym doceniony został kunszt epoki PRL. 

Czym charakteryzuje się styl vintage?

  • kolorystyka - odcienie zieleni, granatu, musztardy, ciepłe oranże, miodowe brązy
  • detale - poszukaj detali z duszą i nadaj im nowe życie - zaufaj swojej intuicji nie wszystko co stare możemy określić vintage
  • łączymy nowoczesność z przeszłością - nie bój się do swojego wnętrza dodać produktów które aktualnie są modne, mieszaj i znajdź swój złoty środek pomiędzy tym co vintage i modern
  • lubimy autentyczne aspekty tego stylu, jeśli masz taką możliwość zaaranżuj meble, dodatki po przodkach które bez problemu uda Ci się na własną rękę odświeżyć
  • kwiaty, doskonale sprawdzą się w każdym wnętrzu vintage, nieważne czy będzie to salon, sypialnia czy też łazienka
  • pamiętaj, że styl vintage nie jest tym samym co retro, umiejętnie wykorzystuj te zależności, jednocześnie ich nie myląc
  • jednym z najbardziej charakterystycznych cech vintage jest zamiłowanie do mebli z drugiej ręki, nie musisz kupować najdroższych eksponatów, zainteresuj się miejscami w których możesz zyskać coś z drugiej ręki
  • vintage kocha się z pchlimi targami! z pewnością znajdziesz tam dodatki do swojego wnętrza
  • wzorzysta ceramika (np. biało-niebieska), kryształowe kieliszki, grube szklanki “musztardówki”
  • stare fotele na drewnianych nóżkach oraz stoliki kawowe 

W tym przypadku ciężko określić jednoznaczne i takie same dla każdego zasady, ponieważ vintage pozostawia wolną rękę dla jego miłośników. 

Pobudź swoją kreatywność

To przestroga dla wszystkich którzy myślą, że wnętrza vintage składają się ze zbieraniny starych mebli! Nic podobnego. Kreatywność, niebanalność i odważne podejście do architektury musi kierować Tobą w trakcie aranżacji tego wnętrza. 

Postaw na wygodną sofę z poduszkami o różnych wzorach. Kanapa może być zarówno z tekstury materiałowej jak i skóry. Możesz ozdobić ją swoimi ulubionymi wzorami. Równie ważny będzie stolik przy samej kanapie. Może być to drewniany charakterystyczny dla tego stylu patyczak, który ozdobisz oryginalnym wazonem lub swoimi ulubionymi świecami lub wybrany przez Ciebie spodek, z dodatkami np o złotym wykończeniu, które lubi się z vintage.

Swoje ściany ozdób plakatami lub obrazami ulubionych artystów. Sprawdzi się minimalizm. Jeśli jesteś fanem malarstwa, możesz zainspirować się dziełami Matisse'a lub Picasso.  

Wybierz drewniane meble. Idealnie sprawdzi się masywna drewniana komoda którą ozdobisz wybranymi przez siebie dodatkami. Jeśli nie masz miejsca by powiesić lustro na ścianie, we wnętrzach vintage możesz oprzeć je o ścianę a wokół najlepiej lustra ze złotą lub drewnianą ramą ustawić kwiaty. 

Jeżeli jesteś fanem tapet, vintage może się z nimi polubić. W swoim wyborze nie kieruj się obecnymi trendami. Poszukaj abstrakcyjnych wzorów, które otoczysz drewnianymi meblami.

Fotele to jedne z must have wnętrz vintage. Jako akcent twojego salonu, możesz pokusić się o nietypową tapicerkę i kolor. Jeśli lubisz - geometryczne wzory, koła, łaty, kropki w różnych kształtach idealnie się sprawdzą. Możesz dodać do tego nieduży chodnik z podobnym lub tym samym wzorem lub o intensywnym kolorze w ramach wykończenia całego wnętrza. Postaw także na patchwork. 

Jak wcześniej wspomnieliśmy styl vintage nie ma określonych zasad których musisz się trzymać. Dowolność pozwala Ci na wyważoną zabawę stylami. Możesz zatem pobawić się w połączenia stylu vintage i loft, stylu retro i loft, stylu industrialnego (surowe żarówki kochają vintage)! 

Po więcej inspiracji zapraszamy na nasze social media! 

Patterns World Polska | Warsaw | Facebook

Patterns World (@patternsworld_pl) • Zdjęcia i filmy na Instagramie

Pinterest 

Zapraszamy także do Naszej grupy prywatnej, gdzie artyści inspirują się i dzielą wzorami, którymi Wy możecie zainspirować się przy dekorowaniu swojego wnętrza!

bit.ly/3wn2ZIn

Powyżej zamieszczone poduszki, możesz bezpośrednio kupić przez naszą stronę internetową: 

http://bit.ly/3woFcrD

https://bit.ly/3J9Ml6z