Style wnętrzarskie - poznaj 11 stylów wyróżnianych przez architektów!

Style wnętrzarskie - poznaj 11 stylów wyróżnianych przez architektów!

Style wnętrzarskie

Planujesz urządzić swoje wnętrze na nowo? Nie wiesz jakim stylem chciałbyś się zainspirować

Architekci wyróżniają 11 głównych stylów wnętrzarskich. W dzisiejszym blogu postaramy się je krótko scharakteryzować. Jeżeli planujesz na nowo dać swojemu wnętrzu życie, zainspiruj się i użyj Naszych wskazówek:)

Styl klasyczny

Ponadczasowy sposób na urządzenie wnętrza. Każdemu znajomy - przede wszystkim z wyglądu. Elegancki, ale praktyczny. Charakteryzuje się wysoką jakością materiałów. Barwy ciepłe - zwykle przeważają ciepły brąz i beże. Posiada element spójny, który scala wszystkie pozostałe w całość. Są to kolory, materiały i dodatki. Ceni sobie symetrię. Jako dodatki na ściany, świetnie sprawdzą się obrazy. Równie ważne jest oświetlenie, które nadaje uroku wnętrzu. 

Styl nowoczesny 

Architekci używają w tym wypadku zasady 3P - przestronnie, przejrzyście i prosto. Nie skupiamy się na wyjątkowych abażurach czy oryginalnych lampach. Ma być minimalistycznie, praktycznie i bez zbędnych dekoracji. To opozycja do bogato zdobionych, pełnych przepychu aranżacji z XlX wieku. Należy nie mylić go ze stylem współczesnym, który nie odnosi się do przełomu dawnych form. Styl współczesny określa to co aktualnie jest najmodniejsze w świecie wnętrz. Najczęściej występujące kolory to biały, szary, czarny oraz beż. Styl nowoczesny uwielbia geometryczne formy. Prostota w najlepszej okazałości. 

Styl Hampton 

Jeśli nazwa nic Ci nie mówi, nie masz powodów do wstydu. Jest to styl inspirowany klimatem morza. Połączenie natury z nutą luksusu. Kojarzyć się może z pięknymi domkami na i nadmorskim odpoczynkiem. Kolory muszą być stonowane i relaksacyjne, ponieważ styl nawiązuje do wyciszenia. Brak krzykliwych kolorów i bogatych dekoracji. Mały akcent kwiatowy, niebieskie barwy i przytulna przestrzeń. Ze stylem hampton polubią się jasne brązy, duże lampy, zwiewne zasłony w oknach, kanapy z dekoracyjnymi poduszkami oraz drewno i kolor niebieski. 

Styl Boho

Dla wielu na pewno kojarzy się także z odpoczynkiem, ciepłem i swobodą. To różnorodność tkanin, naturalne materiały i etniczne nieoczywiste wzory. Delikatność, lekkość, wzorzyste dywany i drewniane, wiklinowe meble. Jest jedno słowo które na pewno powinno kojarzyć się ze stylem boho - frędzle. Czyli brązowa kanapa okryta wzorzystym kocem z frędzlami przy wiklinowym stoliku. To przede wszystkim wolność w projektowaniu:)

Styl Rustykalny 

Siostrzany do stylu boho, więc jego miłośnicy na pewno odnajdą się także tutaj. Jasne kolory, także naturalne materiały, dużo drewna oraz kamienia - to odróżnia go od stylu boho. Polubi się ze starymi meblami, otoczonymi naturalnymi polnymi kwiatami. W odróżnieniu od stylu boho, styl rustykalny kocha także ludowe wzory, które otulają drewniane meble. To przytulne wnętrza, z dużymi oknami, dla osób które nigdzie się nie spieszą, a serce domu na pewno znajduje się w kuchni

Styl industrialny - Loftowy  

Ogromne przestrzenie i duże okna, które były pozostałościami po opuszczonych fabrykach. Surowe ściany 

cegły, czyli romans z surowymi materiałami. Stonowane ciepłe kolory - brązy, beże, szarości. Drewno, baton, szkło oraz metal. Nietypowe połączenia, które jednocześnie nie wprowadzają chaosu. Jako oświetlenie świetnie sprawdza się surowe żarówki lub metalowe lampy. Obecnie przełamany współczesnymi standardami pozostawiony w charakterze lat 50 XX w. 

Styl skandynawski 

Prosty ale ciekawy i nadal przytulny. Kolor biały to motyw przewodni tego stylu. Kocha się ze stonowanymi barwami jako dodatki,może być przełamany jednym intensywnym akcentem. Naturalne materiały, wygoda i komfort, przytulne tkaniny i proste formy. Zadomowił się na dobre w Polsce. Przytulny minimalizm, który zyskuje na funkcjonalności i zachęca do wypoczynku

Styl eklektyczny 

Miłośnicy szaleństwa znajdą tutaj coś dla siebie. Nie musisz być zdecydowany na żaden konkretny styl, mianowicie styl eklektyczny pozwoli Ci na mieszankę wielu innych na twoich własnych zasadach. To często tkaniny, materiały i kształty teoretycznie do siebie nie pasujące, ubrane we wspólny ład, tworząc spójną całość. Nie ma tu jednak miejsca na przepych. Wyczucie smaku jest tutaj kluczowe, ponieważ styl eklektyczny nie ma nic wspólnego z kiczem, a ze stylowym chaosem. Charakteryzuje się oryginalnością. Lubi się z drewnem, zielenią i motywami natury. Patchworkowe tkaniny także polubią się we wnętrzach w tym stylu. 

Styl Art Deco

Czyli połączenie przeszłości z teraźniejszością.  Wplatamy więc w wystrój antyki, które otoczone są luksusowymi meblami, jednak eleganckimi, z klasą i bez dosłownego wydźwięku. Bardzo ważne są detale. Art Deco lubi się z zaokrąglonymi kształtamiwzorzystymi materiałami o stonowanych barwach ale z kontrastowymi połączeniami jasnych oraz ciemnych kolorów. 

Styl Vintage 

Miłośnicy vintage odnajdują harmonię w połączeniu nowoczesności z tradycja antykiem. To także sposób na urządzenie wnętrz zgodnie z nurtem zero waste, ponieważ vintage lubi się z wtórnym użytkiem. Odnawialne meble z duszą, znalezione dekoracyjne perełki na targach staroci czy prezenty po babci świetnie się tu odnajdą. Odpowiednio dobrane i potraktowane produkty, zyskają zupełnie nowe oblicze w twoim własnym wnętrzu. Tutaj na pewno możemy także stawiać na oryginalność. Mało kto będzie mógł mieć taka sama komodę, jeśli pozyskamy ją z drugiej ręki. Polski vintage często inspiruje się popularnymi meblami prl-u lub wnętrzami lat 50 XXw. w USA. 

Styl Glamour 

Luksus to pierwsze skojarzenie i na pewno prawidłowe. Bardzo częsty wybór w salonach kosmetycznych, medycyny estetycznej czy też fryzjerskich. Dla niektórych jest to smak wyższej jakości, dla pozostałych po prostu tani kicz. O gustach jednak się nie dyskutuje. Kojarzymy Glamour z przepychembogactwem Hollywoodem XX w. Pikowane sofy, dodatki z wysokim połyskiemkryształowe żyrandole oraz duże lustra to must have Glamour.

Na naszej stronie znajdziesz sporo inspiracji, zarówno jeśli chodzi o wzory, ale także o wnętrza. W swojej ofercie posiadamy także darmowe konsultacje. W Patterns World jesteśmy otwarci przede wszystkim na pomysły naszych klientów. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu oraz śledzenia naszych social mediów :) 

Patterns World Polska | Warsaw | Facebook

Patterns World (@patternsworld_pl) • Zdjęcia i filmy na Instagramie