Jak składać serwetki? Kreatywne sposoby na dekorację stołu

Jak składać serwetki? Kreatywne sposoby na dekorację stołu

Już nie tylko finezyjna zastawa czy bukiety kwiatów mogą stanowić wyjątkową ozdobę stołu. W ostatnim czasie niezwykłą popularnością cieszą się serwetki na stół z nadrukiem, które oprócz tego, że pełnią funkcję praktyczną, również same w sobie są elementem dekoracyjnym. Zatem jak składać serwetki, aby cieszyły oko naszych gości? Poniżej przedstawiamy wybrane pomysły na składanie serwetek.

Jak składać serwetki na stół? Żagiel

To najprawdopodobniej najłatwiejszy, a co się z tym wiąże najpopularniejszy sposób składania ozdobnych serwetek. Zatem jak wykonać żagiel z serwetki?

Do naszego nietypowego orgiami wykorzystujemy serwetki materiałowe. W pierwszej kolejności zginamy serwetkę na 1/3 wysokości, a następnie zakładamy dolną część materiału na górną, równocześnie zaginając jej boki do wewnątrz. Ostatnim krokiem jest włożenie prawego i lewego rogu do środka, przy jednoczesnym zagięciu rogów części prostokątnej do tyłu (umieszczając jeden w drugim). W ten sposób otrzymujemy efektowny żagiel [zwany też okrętem], który możemy postawić na talerzu.

Pomysły na ułożenie serwetek. Wachlarz  

Równie popularnym sposobem na ułożenie ozdobnych serwetek z materiału jest wachlarz. Jeśli zastanawiacie się jak złożyć serwetkę w wachlarz, poniżej zamieszczamy instrukcję.

Ozdobną prostokątną serwetkę składamy na pół, a następnie zwijamy w harmonijkę, zaginając ją raz w prawo raz w lewo do 2/3 długości w centymetrowe pasy. Następnie serwetkę ponownie składamy na pół w taki sposób, aby zgięcie znajdowało się z prawej strony. Lewy górny róg serwetki składamy tak, aby po prawej stronie brzegi wystawały 1,5-2 cm za złożoną serwetkę. Wystającą część zaginamy pod spód. Powstałą w ten sposób konstrukcję puszczamy luźno, aby wachlarz się rozłożył. Tych kilka prostych kroków wystarczy, aby uzyskać efektowną ozdobę stołu z serwetki materiałowej.

Kreatywne pomysły na serwetki z materiału – kieszonka na sztućce

Do wykonania tej ozdoby potrzebna będzie kwadratowa serwetka z materiału. W pierwszej kolejności składamy ją dwa razy na pół, aby powstał mniejszy kwadrat. Następnie rozkładamy pierwszą warstwę poprzez złapanie jej za róg i zagięcie do środka. Dzięki temu powinniśmy otrzymać dwa trójkąty. W kolejnym kroku obracamy serwetkę i zginamy ją do środka na 1/3 szerokości. Na koniec wkładamy dolny róg w powstałą kieszonkę. To wszystko! Właśnie udało nam się wyczarować efektowną kieszonkę na sztućce z serwetki materiałowej.

Podsumowanie - składanie serwetek

Powyższe przykłady to tylko kropla w morzu inspiracji. Dostępne w sieci tutoriale pokażą nam krok po kroku jak złożyć serwetkę. Kto wie, może po przeczytaniu tego poradnika narodzą się nowe pomysły na układanie serwetek.           

group_work Zarządzaj zgodą