Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono wykończy Ciebie. Czyli o czym pamiętać planując remont?

Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono wykończy Ciebie. Czyli o czym pamiętać planując remont?

Prędzej czy później większość z nas stanie przed koniecznością wykonania remontu mieszkania. Powody mogą być różne: przeprowadzka, zmiana aranżacji wnętrza, odnowienie pomieszczeń lub zmiana ich rozkładu ze względu na powiększenie rodziny. Bez względu na to, dlaczego decydujemy się na remont mieszkania, z pewnością w naszej głowie rodzi się wiele pytań: od czego zacząć remont mieszkania? Jak wykonać prace remontowe krok po kroku? Aby renowacja mieszkania przebiegła jak najbardziej sprawnie, przygotowaliśmy garść informacji dotyczących tego, o czym należy pamiętać remontując mieszkanie.    

Remont mieszkania. Porady.

Popularne dowcipy często mówią o tym, że Polacy biorą urlopy głównie po to, żeby wykonać remont. Chociaż w tych żartach jest wiele prawdy i faktycznie wakacje spędzamy na malowaniu lub tynkowaniu, warto podkreślić, że lato to nie jest najlepszy okres na prace remontowe.

Kiedy robić remont?

Chociaż farby faktycznie szybciej schną w wysokich temperaturach, a mieszkanie po malowaniu lepiej wywietrzyć, kiedy chłód nie daje się we znaki, miesiące wiosenne i jesienne niosą za sobą więcej zalet.

Remont mieszkania na wiosnę  

W tym okresie materiały budowlane są zdecydowanie tańsze. Łatwiej znaleźć też odpowiednią ekipę remontową. Latem u dobrych, a co za tym idzie rozchwytywanych fachowców, ciężko o wolne terminy. Pamiętajmy również, że w okresie wakacyjnym upały w naszym kraju potrafią naprawdę doskwierać. Wysokie temperatury skutecznie utrudniają przeprowadzenie prac remontowych, szczególnie w nagrzanych i nieklimatyzowanych pomieszczeniach.

Remont mieszkania - dokładny plan

Zanim rozpoczniemy odnawianie mieszkania, rozpiszmy sobie dokładny plan. W pierwszej kolejności zastanówmy się, czy planujemy całościowy remont mieszkania, czy będziemy przeprowadzać prace stopniowo. Szczegółowy harmonogram prac remontowych pozwoli nam uniknąć wpadek. Przygotowana wcześniej checklista może przypomnieć nam m.in. o tym, aby zagruntować ścianę przed jej pomalowaniem.

Następnie określmy, jaki jest maksymalny budżet na remont, a także listę prac do wykonania. Pamiętajmy, aby zawsze wyznaczyć sobie bufor pieniężny oraz czasowy. Chyba nigdy nie zdarzyło się, aby prace remontowe trwały tyle, ile założyliśmy i pochłonęły dokładnie tyle środków, ile na nie przeznaczyliśmy. "Niespodzianki" typu "niewłaściwy kolor farby", "pęknięte kafelki" czy nawet "niedyspozycja fachowca" zdarzają się niezwykle często.

Jakie prace remontowe wykonywać samemu?

Gdy już ustaliliśmy, co będziemy robić, czas na podjęcie decyzji o zatrudnieniu fachowców. Pamiętajmy, aby mierzyć siły na zamiary. Fakt, że obejrzeliśmy kilka filmików z poradami, jak założyć instalację gazową, nie czyni z nas ekspertów. Jednak prace wykończeniowe albo dekoratorskie śmiało możemy wziąć na siebie. Malowanie ścian, skręcanie mebli, wybór ozdobnych poduszek do salonu czy zawieszanie eleganckich zasłon może być całkiem przyjemnym zajęciem.

Kiedy określimy zakres prac remontowych, które wykonamy sami, przygotujmy sobie listę potrzebnych narzędzi.

Jakich narzędzi potrzeba do przeprowadzenia remontu?

Niezależnie od tego, jakie prace remontowe będziemy wykonywać, istnieje kilka uniwersalnych narzędzi, które z pewnością przydadzą się podczas renowacji mieszkania.W naszej skrzynce z narzędziami powinny znaleźć się:

  • młotek/gwoździe
  • wiertarka
  • śrubokręt
  • kombinerki
  • zwijana miarka
  • poziomica
  • ołówek kreślarski

Od czego zacząć remont mieszkania?

W pierwszej kolejności przygotujmy pomieszczenia na prace remontowe. W zależności od ich zakresu, wynieśmy meble, usuńmy kontakty, skujmy kafelki, czy zabezpieczmy podłogi przed zachlapaniem farbą. Kiedy nasze mieszkanie jest gotowe, przyszła pora na remont właściwy. Pamiętajmy, aby w pierwszej kolejności rozpocząć prace najbardziej czasochłonne, drobne przeróbki zostawiając na koniec.

Remont mieszkania krok po kroku

·        Jako pierwsze należy przeprowadzić wszystkie prace konstrukcyjne np. postawienie nowych ścianek działowych czy podwieszenie sufitów.

·        Następnie nadszedł czas na poprowadzenie instalacji np. gazowych, poprowadzenie hydrauliki etc.

·        Jeżeli na naszej liście znajduje się wymiana okien, jest to najlepszy moment na tego typu prace.

·        Kolejnym krokiem powinno być wyrównywanie ścian oraz sufitów i przygotowanie ich do malowania.

·        Następny etap remontu obejmuje malowanie sufitów i ścian, kładzenie podłóg np. paneli.

·        Ostatnim, a zarazem chyba najprzyjemniejszym krokiem są prace wykończeniowo-montażowe np. przykręcanie kontaktów i gniazdek, wieszanie lamp czy skręcanie mebli.

Aranżacja mieszkania

W tym momencie zaczyna się remontowa wisienka na torcie, czyli aranżacja mieszkania. Ten etap prac wynagradza nam trudy całego remontu, dając możliwość nadania wnętrzom zupełnie nowego charakteru. Nawet tak niewielkie modyfikacje jak nowe ozdobne poduszki do salonu z nadrukiem czy eleganckie zasłony we wzory mogą sprawić, że pomieszczenie całkiem się odmieni. 

W wyremontowanej sypialni natomiast świetnie sprawdzi się pościel we wzory i pasująca do nich narzuta na łóżko.

Smakowitym kąskiem w wyremontowanej kuchni będzie natomiast elegancki bieżnik lub obrus oraz podkładki pod talerz z nadrukiem.

Remont mieszkania- podsumowanie

Nie taki remont straszny, jak go malują. Mierząc siły na zamiary i odpowiednio przygotowani, z pewnością przeprowadzimy go sprawnie, zyskując całkowicie nowe wnętrze, które łączy w sobie funkcjonalność oraz niezwykłe walory estetyczne.  

Tagi: remont porady
group_work Zarządzaj zgodą