Jak dobrać odpowiedni rozmiar zasłon?

Jak dobrać odpowiedni rozmiar zasłon?

Jak odpowiednio wymierzyć zasłony? W jaki sposób dopasować rozmiar zasłon do wielkości okna? Czym kierować się przy wyborze długości zasłon? Z pewnością każdy, kto stał przed koniecznością ich zakupu, zadawał sobie podobne pytania. Nie są one bezzasadne, tym bardziej, że zasłony już dawno przestały pełnić wyłącznie funkcje praktyczne. W dzisiejszych czasach stanowią jeden z głównych, jeśli nie najważniejszy element dekoracyjny salonu lub sypialni.

Jaki dopasować rozmiar zasłon? Najważniejsze pytania

Zanim przystąpimy do pomiarów, musimy zadać sobie kilka podstawowych pytań. Do jakiej wysokości powinny sięgać zasłony? Czy zależy nam na tym, aby były bardzo drapowane i marszczone? Na jakim systemie będą zawieszone? Odpowiadając na nie pamiętajmy, że niewłaściwy rozmiar zasłon wpłynie negatywnie na aranżację całego pomieszczenia. Zbyt krótkie nie dość, że będą wyglądały mało estetycznie i komicznie, to dodatkowo nie spełnią swojej podstawowej funkcji, jaką jest ochrona przed światłem i zapewnienie intymności. 

Za długie zasłony będą się natomiast szybko kurzyły oraz utrudnią sprzątanie. Mogą również łatwo paść ofiarą zabaw naszych czworonożnych przyjaciół. Ponadto w niewielkich pomieszczeniach przytłoczą całe wnętrze i sprawią, że wyda się ono jeszcze mniejsze niż jest w rzeczywistości.

Jaką wybrać długość i szerokość zasłon?

W Patterns World oferujemy zasłony we wzory o stałej szerokości 140 cm. W tym przypadku sposobem na węższy karnisz będą finezyjne drapowania i marszczenia. Natomiast, jeżeli posiadamy karnisz o większej szerokości, idealnym rozwiązaniem jest zakup kilku produktów. W ten sposób możemy pokusić się o zmiksowanie różnych wzorów, co nada pomieszczeniu niepowtarzalny charakter. Kupując zasłony do salonu lub zasłony do sypialni, pamiętajmy o jednej zasadzie. Odpowiedni wymiar uzyskamy mnożąc szerokość karnisza razy dwa, a w przypadku gęstych marszczeń razy dwa i pół.

Jak wymierzyć długość zasłon?

Zwróćmy uwagę na to, aby zasłony nigdy nie mierzyć od sufitu. W naszym sklepie dostępne są uniwersalne zasłony, które mogą zostać zamocowane zarówno na żabkach, jak i na kanale. W pierwszym przypadku odpowiednia wysokość będzie mierzona od połowy żabek do podłogi. W drugim natomiast od połowy karnisza.

Jaka jest optymalna długość zasłon? Co to jest kiss the flor?

Określając długość zasłon, możemy wybierać pomiędzy kilkoma najpopularniejszymi wariantami. Jednym z nich jest kiss the flor. Ta tajemniczo brzmiąca nazwa to nic innego jak zasłona zwisająca około 1 cm nad podłogą.   

Jeżeli zależy nam na zasłonach subtelnie opadających na podłogę, do wymierzonej wcześniej długości należy doliczyć około 5 cm.

Coraz większą popularnością cieszą się także zasłony leżące na podłodze. Nadają one pomieszczeniu niezwykle elegancki i przytulny charakter. Pamiętajmy jednak, aby na takie rozwiązanie decydować się jedynie, jeżeli aranżujemy przestronne wnętrze. W tym przypadku do wyjściowej długości zasłon należy doliczyć jeszcze około 20 cm.

Podsumowanie

Odpowiednia długość zasłon to nie tylko kwestia ich funkcjonalności, ale również walorów estetycznych. Dobierając zasłony do wnętrza na pewno zależy nam nie tylko na tym, aby chroniły przed światłem padającym z zewnątrz, ale również cieszyły oko. Solą w tym oku nie będą, jeśli poświęcimy chwilę na odpowiednie ich wymierzenie. Dopasowane do pomieszczenia z pewnością staną się jego najważniejszym elementem dekoracyjnym, który zachwyci zarówno domowników, jak również gości.